Članki
znižujmo tveganje
Novo poročilo razkriva dva dodatna dejavnika tveganja za razvoj demence
O dejavnikih tveganja, ki povečujejo možnost za razvoj demence, smo že pisali. Demenca je zapleteno stanje in še vedno se učimo o vzrokih ter mehanizmih njenega nastanka. Velik poudarek v zadnjem času je na preventivnih aktivnostih in možnostih za zmanjšanje tveganja. Najnovejša znanstvena dognanja podrobneje preučujejo, kako lahko z načinom življenja vplivamo na zmanjšanje tveganja za razvoj demence.
6. sep. 2024
ozaveščamo
10 opozorilnih znakov demence, ki jih ne smete prezreti
Demenca je globalni izziv, ki zahteva vse večje zavedanje, izobraževanje in raziskave. Z naraščanjem števila starejših ljudi po vsem svetu se pričakuje, da se bo tudi število primerov demence v prihodnjih desetletjih močno povečalo.
29. avg. 2024
znižujmo tveganje
Meditacija in čuječnost kot način za izboljšanje kognitivnih sposobnosti
Čuječnost in meditacija nista koristni le za psihološko počutje, temveč imata lahko tudi pomemben vpliv na strukturo možganov in kognitivne sposobnosti. To pomeni, da lahko redna praksa teh tehnik predstavlja pomemben del strategij za ohranjanje zdravja možganov in preprečevanje kognitivnega upada v starosti.
20. avg. 2024
Ozaveščamo
Povezava med demenco in sladkorno boleznijo
Da sladkorna bolezen poveča tveganje za nastanek srčnih bolezni in kapi je znano že nekaj časa. Pa ste vedeli, da obstaja tudi povezava med sladkorno boleznijo in demenco?
31. jul. 2024
Ozaveščamo
Zgodnje odkrivanje demence: stara metoda v novi preobleki
Ob tem, ko smo pred dnevi obeležili že 100-letnico elektroencefalografije (EEG), metode za merjenje možganske aktivnosti, se nam vsem tistim, ki se ukvarjamo s praktično uporabo te metode, seveda poraja neizbežno vprašanje - kakšen je potencial in smiselnost uporabe te tehnologije za zgodnje odkrivanje in učinkovitejše spopadanje z demenco, pretečemu problemu današnje starajoče se družbe?
15. jul. 2024
Ozaveščamo
Neustrezna terminologija prispeva k stigmi in nerazumevanju
V družbi se moramo vedno bolj zavedati pomena spoštljivega naslavljanja starejših ljudi, saj neustrezni izrazi lahko prispevajo k stereotipizaciji in stigmatizaciji. Doc. dr. Barbara Grintal in doc. dr. Peter Seljak, socialna gerontologa z Univerze Alma Mater Europaea, preučujeta, kateri izrazi so najbolj primerni in zakaj je pravilna terminologija ključna za ohranjanje dostojanstva starejših odraslih. Še posebej tistih, ki obolevajo za demenco. Neprimerna raba izrazov lahko namreč poglobi nerazumevanje te bolezni in vodi v socialno izključenost.
20. jun. 2024
Intervju: Luka Hren, vodja ekipe KinVital-a
Redna vadba povečuje in podaljšuje kakovost življenja
“Redna telesna vadba je eden ključnih elementov za ohranjanje visoke kakovost življenja, saj le ta pozitivno vpliva na našo moč, kostno gostoto, ravnotežje, srčno - žilni sistem …” pogovor z nami prične Luka Hren, vodja ekipe KinVital-a, ki že več kot desetletje razvija najprodornejše metode dela na področju kineziologije, rehabilitacije poškodb in odprave bolečine. Redna vadba koristi prav vsakomur, zlasti pa osebam z demenco, ki z njeno pomočjo poleg vsega naštetega ostajajo tudi v boljši vsakodnevni funkcionalni sposobnosti.
30. maj 2024
ZNIŽUJMO TVEGANJE
S kognitivno rezervo proti upadanju umskih sposobnosti
Urjenje in izzivanje možganov sta ključnega pomena za ohranjanje njihovega zdravja, hkrati pa lahko prispevata k zmanjšanju tveganja za pojav demence. Nenehna aktivnost možganov prispeva k izgradnji kognitivne rezerve, kar omogoča daljše ohranjanje normalnih miselnih sposobnosti, tudi v primeru morebitnih poškodb ali degeneracije.
29. apr. 2024
Ozaveščamo
Poznate dejavnike, ki povečajo tveganje za demenco?
Dejavniki tveganja so faktorji, ki povečajo možnost obolenja za določeno boleznijo. Ti so lahko pod ali pa izven našega nadzora.
8. apr. 2024
Ali ste vedeli?
Navigacija skozi starost: razumevanje sprememb v možganih
Staranje vodi do sprememb v telesu in te se kažejo tudi v možganih. Naše razumevanje starajočih se možganov vseskozi raste, vendar se v zadnjem času, ob podaljševanju življenjske dobe in vse večjega deleža starejših v družbi, kaže potreba po dodatnih raziskavah na tem področju.
5. apr. 2024
Ali ste vedeli?
Slab spomin kot eden od prvih znakov demence
Spomin je skupek umskih sposobnosti, ki nam omogočajo vzdrževanje, shranjevanje in priklic določene informacije skozi čas. Demenca to sposobnost zmanjšuje, zato slab spomin spada med najbolj očiten znak bolezni.
8. apr. 2024